Przeprowadzając się w celach zarobkowych do Niemiec musimy nie tylko zadbać o własny komfort, ale i o zabezpieczenie finansowe naszych bliskich. Bez względu na to, czy rodzina przeprowadza się do Niemiec z nami czy też zostaje w kraju warto wiedzieć, że naszym dzieciom przysługuje zasiłek socjalny – Kindergeld. Czym jest i na jakich warunkach jest on przyznawany?
Kindergeld – zasiłek rodzinny dla dziecka
Państwo niemieckie chroni i wspiera rodziny poprzez liczne zasiłki. Jednym z nich jest właśnie Kindergeld, który przysługuje na każde dziecko do 25 roku życia (w przypadku kontynuowania nauki) lub też bez ograniczeń, kiedy dziecko jest niepełnosprawne. Kindergeld może być pobierany również przez obcokrajowców, którzy posiadają status nieograniczonego płatnika podatku w Niemczech. Złożenie wniosku o Kindergeld wymaga udokumentowania swoich dochodów – jest to warunek obowiązkowy. Zasiłek na celu poprawę warunków życiowych dzieci: zakup przyborów szkolnych, ubrań, zabawek.
Jak wpływa na siebie Kindergeld i 500+?
Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest pobierania dwóch zasiłków w dwóch różnych krajach jednocześnie? Wyjaśniamy – nie jest to możliwe. Decydując się na wnioskowanie o Kindergeld jesteśmy zobligowani do złożenia wniosku o 500+ w Polsce. To urzędy, a nie my, decydujemy o tym, które świadczenie będzie miało pierwszeństwo i który kraj będzie wypłacał nam zasiłek – urzędnicy podejmują tę decyzję na podstawie sytuacji rodzinnej. Warto pamiętać, że w przypadku otrzymania zasiłku 500+ automatycznie otrzymujemy odpowiedź odmowną od niemieckiego urzędu. Możemy jednak liczyć na tzw. dodatek dyferencyjny, który wyrównuję kwotę 500+ do wysokości Kindergeld. Kiedy pierwszeństwo w zasiłku otrzyma państwo niemieckie odpowiedź odmowną otrzymamy z polskiego urzędu.
Comments are closed.