Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Jak jeść zdrowo?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czy zbilansowana dieta wymaga wielu godzin spędzonych w kuchni? Zdecydowanie nie. Okazuje się, że nie trzeba być mistrzem kuchni, by móc spożywać wartościowe posiłki.

W jaki sposób komponować codzienne posiłki?

Jak jeść zdrowo i smacznie? Warto przede wszystkim pochylić się nad podstawami zdrowego żywienia. Dzisiaj najczęściej poleca się zjadanie pięciu mniejszych posiłków dziennie – śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i lekkiej kolacji. Dzięki pięciu posiłkom organizm będzie miał stale dostarczaną energię, a my sami nie będziemy czuli głodu i chęci podjadania pomiędzy posiłkami. W tworzeniu wartościowych posiłków pomoże piramida żywieniowa, która jasno wskazuje, jakie produkty powinny być podstawą w naszej diecie, a jakich unikać. U podstawy piramidy znaleźć można warzywa i owoce – produkty takie w formie nieprzetworzonej dostarczają najwięcej witamin i mikroelementów. Wyżej znajdziemy nabiał, po który należy sięgać kilka razy w tygodniu – mowa tu przede wszystkim o naturalnych jogurtach, maślankach czy kefirach. 1-2 razy w tygodniu sięgajmy po chude mięso.

Niezwykłe dania z klasycznych składników

Nie musimy kupować wymyślnych produktów spożywczych, by gotować wyjątkowe dania. Okazuje się, że podstawą smacznych i niebanalnych dań są doskonale znane i dostępne na polskim rynku produkty. Jedną z propozycji jest przepis na duszoną wieprzowinę – danie to nie wymaga wiele pracy – podsmażona wcześniej wołowina powinna być duszona z dodatkiem kminku i cebuli przez dłuższy czas. Tak przygotowane mięso warto podawać z ulubionymi warzywami oraz ziemniakami. W potrawie tej zmianę wprowadza kminek – przyprawa ta jest nie tylko aromatyczna, ale też ceniona za jej właściwości prozdrowotne.

Wiele możliwości na niebanalne dania da również białe mięsko kurczaka. Może być ono doprawiane w dowolny sposób: zarówno na ostro, na słodko, na sposób azjatycki czy meksykański. Kluczem są odpowiednie przyprawy, dodatki i warzywa. Odpowiednio podane danie będzie nie tylko doskonale smakować – będzie również cieszyć oczy!

Comments are closed.