Golenie nóg maszynką nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów. Niektóre kobiety muszą wykonywać go nawet codziennie, aby zachować gładkość nóg. Jeśli masz dość nieskutecznych, domowych metod usuwania owłosienia, to powinna zainteresować Cię depilacja laserowa. Wyjaśniamy, na czym polega zabieg i jakie daje efekty.
Czym się różni laseroterapia od innych metod depilacji?
Istotną różnicą między depilacją laserową a innymi metodami usuwania owłosienia jest skuteczność zabiegu. Zastosowanie lasera pozwala na uzyskanie efektów, które będą utrzymywały się nawet przez kilka lat – wyjaśniają eksperci z Kliniki La Perla w Warszawie. Tymczasem wosk czy depilator elektryczny mają trwałość maksymalnie kilku tygodni, nie mówiąc już o goleniu ciała maszynką, które trzeba powtarzać nawet codziennie.
Zaletą depilacji laserowej jest również to, że nie powoduje długotrwałych podrażnień ani nie przyczynia się do wrastania włosków. Z kolei tradycyjne metody usuwania owłosienia często powodują zaczerwienienia skóry. Metody polegające na wyrywaniu włosków przyczyniają się do wystąpienia tzw. efektu truskawkowych nóg – skóra pokrywa się czerwonymi kropkami, które mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. Dodatkowo odrastające włoski mają tendencję do wrastania w skórę, ponieważ są zbyt cienkie i słabe, żeby przebić się przez naskórek. Konsekwencją są silne stany zapalne, nierzadko wymagające leczenia dermatologicznego.
Na czym polega depilacja laserowa?
Działanie depilacji laserowej polega na wywołaniu w skórze zjawiska selektywnej fototermolizy. Światło lasera pochłaniane jest przez melaninę (barwnik nadający kolor włosom), czego efektem jest wzrost temperatury w obrębie mieszka włosowego. Dochodzi do destrukcji cebulki włosa, która nie jest już w stanie wyprodukować nowych włosów.
Co ważne, depilacja laserowa działa tylko na włosy będące w aktywnej fazie wzrostu (anagenu). Jednocześnie na danym obszarze tylko około 1/3 owłosienia na danym obszarze znajduje się w tej fazie. Dlatego konieczne jest wykonanie serii przynajmniej 4-6 zabiegów, aby uzyskać optymalne efekty. Istotne są też odpowiednio długie odstępy czasowe pomiędzy poszczególnymi zabiegami, ponieważ tempo wzrostu włosów na różnych obszarach ciała nieco się różni. Depilację laserową wykonuje się więc co 4, 6 lub 8 tygodni. Należy bezwzględnie przestrzegać harmonogramu zabiegów, ponieważ ma to ogromny wpływ na skuteczność terapii.
Jakich efektów można się spodziewać po depilacji laserowej?
Już po jednym zabiegu można zauważyć znacznie mniejszą ilość odrastających włosków. Jeden zabieg jest w stanie usunąć od 20 do 40% owłosienia z danego obszaru. Po pełnej serii depilacji laserowej, włoski nie powinny już odrastać w ogóle.
W niektórych przypadkach po kilku miesiącach mogą pojawić się pojedyncze, mało widoczne włoski. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy u danej osoby występują zaburzenia hormonalne lub po prostu ma ona predyspozycje do nadmiernego owłosienia. Należy wówczas zgłosić się do gabinetu kosmetologa na zabieg przypominający, który pozwala przedłużyć efekt idealnie gładkiej skóry na kolejne miesiące. Z czasem działanie lasera utrwala się, a potrzeba wykonywania powtórnych zabiegów staje się coraz mniejsza.
Zastanawiasz się, czy depilacja laserowa jest dla Ciebie? Zastanawiasz się, gdzie wykonać zabieg? Więcej informacji znajdziesz na blogu Find Beauty Expert.
Comments are closed.