Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Co obejmuje podstawowe ubezpieczenie samochodu? OC bez tajemnic

Pinterest LinkedIn Tumblr

Każdy kierowca wie, że użytkowanie nieubezpieczonego samochodu jest niezgodne z prawem. Na mocy ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi być objęty ubezpieczeniem OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. W jakich sytuacjach chroni Cię obowiązkowe ubezpieczenie samochodu? Jaki jest jego zakres? Sprawdź!

OC – ubezpieczenie samochodu dla każdego kierowcy

OC to podstawowe ubezpieczenie samochodu obowiązujące polskich kierowców. Dzięki obowiązkowym ubezpieczeniom każda osoba poszkodowana w kolizji może uzyskać rekompensatę finansową za poniesione szkody materialne i osobowe. Zasada jest prosta: jeśli uszkodzisz inny pojazd, ofiara kolizji czy wypadku ma prawo domagać się od Twojego ubezpieczyciela wypłaty środków na naprawę wozu czy leczenie.

Umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym obowiązuje przez rok. Przed jej wygaśnięciem należy wypowiedzieć umowę i skorzystać z usług innej firmy albo przedłużyć współprace z obecnym ubezpieczycielem. Niezachowanie ciągłości polisy będzie miało poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. Zapominalscy kierowcy zapłacą karę, która w tym roku może wynieść nawet 6020 zł.

Zakres polisy OC

Zakres polisy OC określa ustawa. Oznacza to, że warunki proponowane przez poszczególne towarzystwa są niemal identyczne. Ubezpieczeniem OC objęte są szkody materialne i osobowe wyrządzone podczas jazdy, wsiadania i wysiadania z samochodu, jego załadunku i rozładunku, a także zatrzymania i postoju.

 

 

 

Comments are closed.