Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Szybki rozwód? To możliwe!

Pinterest LinkedIn Tumblr

 

 

Wizja rozwodu nie napawa optymizmem. Do stresu związanego z koniecznością ułożenia sobie życia na nowo dochodzi obawa o samo postępowanie toczące się na sali sądowej. Czy chęć zakończenia małżeństwa zawsze musi oznaczać batalię o majątek, władzę rodzicielską i dobre imię? Niekoniecznie! Wbrew pozorom rozwód można uzyskać szybko, bez konieczności przesłuchiwania świadków i zbierania materiału dowodowego.

Rozwód bez orzekania o winie

Małżonkowie, którzy rozstali się w stosunkowo dobrych relacjach i są zgodni w kluczowych kwestiach (podziale majątku, opieki na dziećmi, alimentach), mogą zdecydować się na polubowne rozwiązanie – wnioskowanie o rozwód bez orzekania o winie. W takim przypadku sąd potrzebuje dwóch, a nierzadko jedynie jednej rozprawy, aby ogłosić pomyślny wyrok.  Co ważne, o tym, czy wnioskujemy o rozwód z orzekaniem czy bez orzekania o winie, należy zdecydować podczas przygotowywania pozwu.

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty

Warto mieć świadomość, że uzyskanie rozwodu bez orzekania o winie nie oznacza całkowitego zniesienia obowiązku alimentacyjnego. Jeśli po rozwodzie małżonek znajdzie się w kryzysowej sytuacji finansowej nie ze swojej winy, może starać się o alimenty od byłego partnera. Obowiązek formalnej pomocy byłemu mężowi czy żonie ustaje po pięciu latach od uprawomocnienia wyroku.

Zaufany prawnik

Warto mieć świadomość, że błędy w dokumentacji, niedotrzymanie określonych terminów czy inne zaniedbania mogą oznaczać wydłużenie się procedury. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, już na początkowym etapie postępowania rozwodowego warto nawiązać współpracę z zaufanym prawnikiem. Adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym pomoże sporządzić wniosek, będzie czuwał nad harmonogramem, zapewni wsparcie w trudnych momentach i będzie pośredniczył w kontaktach z urzędem. Na stronie adwokat-katowice.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

 

 

 

Comments are closed.